Gıda İntölerans Testi - Medical Park Gıda İntölerans Testi

Gıda İntölerans Testi

besin alerjisi

Gıda duyarlılığı, allerjik olmayan gıda hiper-hassasiyeti olarak tanımlanır. Başka bir tanıma göre de bazı besin ve içeriklerinin her tüketiminden sonra görülen olumsuz reaksiyonlardır.

Gıda duyarlılığı, vücut bazı gıdalarla başa çıkamadığı zaman oluşur. Herhangi bir besin, içecek veya katkı maddesine karşı oluşan bu durum, vücutta allerjiye neden olmadan, sadece bazı organ veya sistemleri etkiler. En yaygın olarak görünen gıda duyarlılığı inek sütüne karşı oluşandır. Pek çok insanda, normalde ince barsağı çevreleyen hücrelerde üretilen laktaz enziminin eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Laktaz enzimi olmayan bu kişiler, süt şekerini kan dolaşımına karışabilecek daha basit biçimlere dönüştüremezler.

Gıda intolerans Testi vücudunuzun hangi besinleri tolere edemediğini ortaya çıkarmaya ve bu sonuçlar doğrultusunda gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olan bir kan testidir. Bu testle birlikte yaklaşık 280 ayrı parametrenin incelemesi yapılır.

Eski yöntemlerle, besin duyarlılığına bağlı olarak genellikle hangi besinin kişide semptom ve birtakım şikayetlere sebep olduğunu, besinleri tek tek deneyerek bulmaya çalışılırdı. Fakat birden çok besin veya besin kombinasyonu problem yaratıyorsa bu besinleri bulmak imkansız hale gelir ve hayat boyunca nedeni anlaşılamayan rahatsızlıklar, şikayetler yaşamak zorunda kalınırdı.

Yeni nesil besin duyarlılık testleri ile birçok besine karşı spesifik IgG analizi ile duyarlılık olup olmadığı saptanabilmektedir. Hangi gıdaları tüketmeniz hangilerinden uzak durmanız gerektiğine karar verme, yaş, cinsiyet, diğer rahatsızlıklarınız gibi size özel faktörlerin değerlendirilmesi sonucu doğru beslenme planınızı oluşturmayı uzman doktor ve diyetisyenlerin yönlendirmesi ile yapılmalıdır.