Gıda Alerjisi - Medical Park Gıda İntölerans Testi

Gıda Alerjisi

besin alerjisi

Gıda duyarlılığını gıda alerjisi ile karıştırmamak gerekir. Gıda duyarlılığında bağışıklık sistemi aktive edilmemiştir. Oysa gıda allerjisinde belli bir besine karşı vücudun bağışıklık sistemi ani tepki geliştirir. Mide krampları, ishal, bulantı-kusma, yüzde şişme, sersemlik, aşırı terleme ve bazen de bayılma şeklinde kendini belli eder.

Daha çok 6 yaşından küçük çocuklarda görülür. İnek sütü, yumurta beyazı, fıstık, un, soya fasulyesi, kabuklu deniz ürünleri, mısır en sık rastlanan alerjenlerdir. Bu tip reaksiyonlarda kişinin bağışıklık sistemi o gıdayı işgalci olarak görür ve birkaç dakika içinde hemen cevap verir, dakikalar hatta saniyeler içinde akut tipik semptomlar gelişebilir. Bazı aşırı durumlarda hayati tehlike bile taşıyabilir. Gıda duyarlılığı ise nadiren zararlıdır. Mide bulantısı, şişkinlik, karın agrısı ve ishal gibi hoş olmayan belirtiler gösterir.

Bu belirtilerin şüpheli gıda/içecek alımından saatler veya günler sonra ortaya çıkabilir. Gıda allerjisi testinde spesifik IgE antikor seviyesi tespit edilirken, gıda duyarlılığı testinde gıdaya özgü artan IgG4 antikor seviyesi tespit edilmektedir. Yaşa ve mevsimlere göre dengeli ve sağlıklı beslenme ve besin sağlığına yönelik detaylı bilgiye www.diyetnedir.net adresinden ulaşabilirsiniz.