Gıda Alerjisi Tedavisi - Medical Park Gıda İntölerans Testi

Gıda Alerjisi Tedavisi

besin alerjisi
Besin duyarlılığı yani intoleransı İle besin alerjisi karıştırılmamalıdır. Alerji, vücuda giren ama aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur. Bir alerjinin karakteristik özelliği, belirtilerinin (Solunum yetmezliği, arka arkaya hapşırmalar, kesintili öksürükler, dudakta ve boğazda şişmeler, ciltte döküntüler, vb.) aniden ve sert bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Reaksiyon, gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar. Belirgin özelliklerinden ötürü gıda alerjileri kolaylıkla fark edilebilirler.

Birçok insan farkında olmasa dahi bazı gıdalara karşı duyarlılık gösterir. Gıda alerjilerinin seyrek olmasına karşı gıda intoleransına sıkça rastlanır. Besin duyarlılığına bağlı gelişen rahatsızlıklar bazen alerjik tepkilere benzeyebilmelerinin yanında, bazen saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilirler.

Bireyin hangi besinlere karşı duyarlı olduğu tespit edildikten sonra tedavi için en iyi yöntem bu besinlerin kişinin diyetinden çıkarılmasıdır. Bu besinler diyetten çıkarılırken de mutlaka bu gıdaların yerini tutabilecek uygun, alternatif gıdaların diyete eklenmesi gerekmektedir. Bu sebeple profesyonel beslenme tavsiyesi alınmalıdır. Bu nedenle gıda duyarlılığı testi sayesinde duyarlı olunan besinler tek tek tespit edilerek kişilere özgü diyetler hazırlanmakta ve daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam hedeflenmektedir.

Tüm bu süreçler mutlaka uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde, yönlendirilmesinde devam ettirilmelidir.